Ballı Hardal Türleri ve Özellikleri
20 Temmuz 2024

Ballı Hardal Türleri ve Özellikleri

Ballı Hardal

Ballı hardal, hardal sosunun bal ile tatlandırılmasıyla elde edilen lezzetli ve popüler bir çeşnidir. Bal ve hardalın mükemmel uyumuyla hazırlanan bu sos, özellikle salatalar, et ve tavuk yemekleri için vazgeçilmez bir tatlandırıcıdır. Ballı hardalın hem hazırlanışı son derece basit hem de sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır.

Ballı Hardalın Özellikleri ve Yetişme Koşulları

Hardal bitkisi, turpgiller familyasından olan ve ortalama olarak 50 cm boyunda, yaprakları tüylü ve çiçekleri sarı renkte olan otsu bir bitkidir. Genellikle Akdeniz bölgesinde yetişir. Her yıl Mart ve Mayıs ayları arasında ekilir, Temmuz ve Ağustos ayları arasında toplanır. Bu bitkilerin meyvelerinden hardal tohumları elde edilir. Elde edilen hardal tohumları önce dövülür ve daha sonra kurutulur. Kurutma işleminden sonra iyice öğütülür. Kurutma işlemi tam olarak yapılmazsa hardalda küflenme görülebilir. Hardalın kokusu kadar tadı da oldukça keskindir. Hem baharat olarak hem de ilaç sektöründe kullanılır. Fakat baharat olarak yemeklere lezzet katması amacıyla kullanılması daha yaygındır.

Hardal Türleri ve Kullanım Alanları

Hardalın en çok tercih edilen türleri siyah, sarı, kırmızı ve beyaz hardaldır. Hardal türleri arasında siyah olanı daha çok ilaç sektöründe tercih edilirken, mutfaklarda kullanılan hardal ise sarı olanıdır. B, C, E, K vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi mineraller açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Mutfaklarda kullanılan hardal, hardal bitkisinin tohumunun bazı işlemlerden geçerek toz haline getirilmiş halidir. Toz olarak kullanılan hardal beyaz, kırmızı ve siyah hardaldan elde edilir. Hardal tozu tatlı, acı, keskin ya da yumuşak formlarda kullanılabilir.

Ballı Hardalın Faydaları

Ballı hardal, mide sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Mideyi rahatlatır ve bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlar. Gastrit ve hazımsızlık problemi başta olmak üzere pek çok mide problemine karşı birebirdir. Ayrıca vücudu toksinlerden arındırma özelliğine de sahiptir. Ballı hardal, daha tatlı ve yumuşak hardal sevenler tarafından tercih edilen bir hardal sosudur. Genel olarak salata ve yemek yapımında sos olarak kullanılır. Et ve tavuk yemeklerinin vazgeçilmezidir. Bunların yanı sıra sadece yapılan yiyeceğe renk vermesi için de kullanılabilir.

Ballı Hardal İçin Malzemeleri

  • 200 gram mayonez
  • 3 yemek kaşığı bal
  • 3 yemek kaşığı hardal tozu
  • 3 yemek kaşığı süt
  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı tuz

Ballı Hardal Nasıl Yapılır?

Ballı hardal için öncelikle genişçe bir karıştırma kabı tercih edilmelidir. Karıştırma kabına önce mayonez alınır. Yüksek devire ayarlanmış karıştırıcı ile iyice çırpılır. Daha sonra bal ilave edilerek karıştırma işlemine devam edilir. Daha sonra listede verilmiş sıralamaya göre tüm malzemeler karıştırma kabına alınarak tüm malzemeler yaklaşık 3-4 dakika kadar çırpılır. Limon suyu yerine tercihe göre üzüm sirkesi de kullanılabilir. En son tuz da ilave edilerek karıştırma işlemi durdurulur. Hazırlanan ballı hardalın kullanılmadan önce yaklaşık olarak 45 dakika buzdolabında bekletilmesi daha güzel bir tat elde edilmesine yardımcı olacaktır. Kapağı sıkıca kapatılan cam kavanozlarda muhafaza edilmesi tavsiye edilir.

Afiyet Olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hardal Kaç Kalori?

Hardal Kaç Kalori?

Hardal İçindekiler Nelerdir?

Hardal İçindekiler Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hardal Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hardal Gazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sarı Hardal Tohumu Faydaları ve Kullanımı

Sarı Hardal Tohumu Faydaları ve Kullanımı

Hardal Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Hardal Sosu Tarifi ve Malzemeleri

Hardal Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Hardal Bitkisi Türleri ve Özellikleri

Hardal Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hardal Otu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Hardal Faydaları Nelerdir?

Hardal Faydaları Nelerdir?

Güncel

Ballı Hardal Sos Tarifi ve Malzemeleri

Ballı Hardal Sos Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Hardal Üretimi Nasıl Yapılır?

Hardal Üretimi Nasıl Yapılır?